Шлях до зірок

2021-04-12

Всесвіт завжди вабив людство. Думки про космос існували в людській свідомості ще за часів міфологічної давнини. Багато віків підряд інтерес до майбутнього освоєння космосу підтримувала художня література через фантастичні твори про подорожі до інших планет і галактик. Та справжнє освоєння космосу розпочалося з розвитку науки.

/Files/images/2021_r/День космонавтики.jpg

Цьогоріч виповнюється 60 років з того дня, коли весь світ був приголомшений повідомленням про початок нової ери – ери космічних польотів. 12 квітня 1961 року старший лейтенант, космонавт Юрій Гагарін облетів планету Земля на орбітальному космічному кораблі «Восток-1» за 108 хвилин.

До цього моменту були запуски у космос штучних супутників, але в цей день людина вперше підкорила космос. Це стало гігантським проривом в історії космонавтики. Сьогодні в космосі вже тисячі супутників, космічні апарати здійснили посадки на Місяць, Марс і Венеру, здійснюється активне вивчення Сонячної системи, але перший політ людини був найважчим і найнебезпечнішим, але прагнення до підкорення космосу багатьох тисяч людей, які брали участь в підготовці польоту, подолало всі перешкоди.

На честь цієї історичної події 12 квітня по всьому світі відзначається як Всесвітній день авіації і космонавтики.

Прилуцька міська бібліотека для дітей присвятила цій визначній даті бліц-інформацію «Шлях до зірок». Пропонуємо Вам переглянути підбірку цікавих фактів про космос.

/Files/images/2021_r/рассвет в космосе.jpg

  • На орбіті Сонце сходить і заходить кожні 90 хвилин, тому протягом дня можна спостерігати світанок цілих 16 разів. Через такий режим спати в космосі нелегко, космонавти умовно дотримуються земного часу.
  • А відсутність сили тяжіння розпрямляє хребет так, що можна «підрости» на 5-8 см. На жаль, зайвий зріст може викликати ускладнення у вигляді болю в спині або проблем з нервовою системою.
  • Харчування сучасних космонавтів досить різноманітне. Так, сьогодні існує близько 250 найменувань різних страв. Завдяки чому людина в космосі може харчуватися якісно, безпечно, повноцінно і смачно.
  • Найважче після повернення на Землю — звикнути до того, що предмети все-таки падають. Космонавти після довгого перебування в космосі довго звикають до гравітації, б’ють предмети, за звичкою відпускаючи їх, протягом декількох місяців після польоту.
  • У всьому світі більше 500 чоловік (космонавтів) вже побували в космосі.
  • Космонавти можуть провести багато часу в космосі. Найдовше у космосі був Сергій Крикальов — 803 доби 9 годин 39 хвилин, або 2,2 року.
  • Першим 4 космічним туристам польоти обійшлися у 20 мільйонів доларів. Потім вартість послуги збільшилася до 30 мільйонів. При цьому турист, як і кожен космонавт, зобов’язаний пройти всі етапи передпольотної підготовки. Найчастіше на це йде близько року або трохи більше. Таким способом у космосі побувало 7 осіб.
  • Першим і єдиним космонавтом незалежної України є Леонід Каденюк. Його політ у складі міжнародної експедиції відбувся в 1997 році і тривав 17 днів. У космосі Каденюк досліджував вплив невагомості на три види рослин — ріпу, сою і мох. Перший космонавт України Леонід Каденюк пішов з життя в січні 2018 року.
  • Першим українцем, який побував у космосі — ще до здобуття Україною незалежності — був Павло Попович. Його політ відбувся в серпні 1962 року. Політика радянської верхівки не дозволила йому стати першою людиною в космосі. Другий раз Попович літав у космос через 12 років — в липні 1974-го.
  • /Files/images/2021_r/еда в невесомости.jpg
Кiлькiсть переглядiв: 279

Коментарi